Elektriksiz Çamaşır Makinesi Drumi Bu Yaz Çıkıyor

elektriksiz-camasir-makinesi-drumi-bu-yaz-cikiyor.jpg

Gerek sürdürülebilirlik trendi gerekse dünyanın elektrik olmayan bölgelerine fayda sağlamak amacıyla elektriksiz çalışan ürünler sık sık gündeme geliyor. Bu eğilimle birlikte ortaya çıkan elektriksiz klimaya, elektriksiz buzdolabına ve bisiklet çamaşır makinesine yer vermiştik. 2015 yılından beri adından söz ettiren Drumi adlı elektriksiz çamaşır makinesinin de bu yaz piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Pedalla çalıştırılabiliyor

Kanadalı şirket Yirego’nun ürettiği çevre dostu çamaşır makinesi Drumi, tamamen insan gücüyle çalışıyor. Bir defada yaklaşık 2,3 kg çamaşır yıkayabiliyorsunuz. Çamaşırlarınızı yıkamak için 3-5 dakika boyunca pedalına basmanızın yeterli olduğu, buna ek olarak durulama için 1-2 dakika ve sıkma için de 30 saniye daha çalıştırmanız gerektiği belirtilmiş. Çamaşır miktarına göre 6-12 litre su 3-5 ml deterjan kullanılması önerilmiş. Otomobilinizin bagajına atarak dilediğiniz yere götürebileceğiniz bir cihaz. CES 2018’de İnovasyon Ödülü alan Heatworks adlı bulaşık makinesinde olduğu gibi Drumi de su tesisatı gerektirmiyor.

10.000 saatlik geliştirme çalışmaları sonucu bugünkü haline gelen Drumi’deki değişikliklerden biri taşıma sapı. Bu sap kullanıcının, cihazı tek elle rahatça taşıyabileceği şekilde yeniden tasarlanmış. Ayrıca bu sapın bir işlevi daha var. Yıkama sırasında Drumi’nin kapak kilidi haline geliyor.

Böylece kullanıcı pedal çevirirken kapağın açılması önleniyor. Bri başka değişiklik ise Drumu’nin boyunun daha kısa olması. Dengenin ve dayanıklılığın artırılması için makinenin ağırlık merkezi daha alt bir seviyeye inmiş, devrilmesinin önüne geçilmiş böylece. Bir başka yenilik de tamburun çıkarılabilir hale gelmiş olması. Böylece makinenin içi kolaylıkla temizlenebiliyor.

Drumi, elektrik ve su şebekesinden uzakta yaşayan topluluklara hizmet etmesi için olduğu kadar küçük apartman dairelerinde yaşayanlar ya da seyahat edenler için de kolaylık olarak tasarlanmış. Acilen yıkamak istediğiniz tek bir tişörtünüz var diyelim, hem zamandan hem de elektrikten tasarruf ederek Drumi ile halledebiliyorsunuz.

scroll to top