IBM Watson’u bulut üzerinden dünyaya açıyor

ibm-watson-u-bulut-uzerinden-dunyaya-aciyor.jpg

IBM, bir ilke imza atarak “bulut ortamında geliştirme platformu” olarak Watson’u dünyadaki yazılım uygulaması sağlayıcıları topluluğuna açacağını duyurdu. Böylece Watson’un bilişsel/kavramsal hesaplama zekasıyla zenginleştirilmiş yeni nesil uygulamaların oluşturulması öngörülüyor.

2013 Kuzey Amerika Yeni Ürün İnovasyonu ödülünü kazanan IBM Watson’u analiz şirketi Frost&Sullivan “bilişsel ve kavramsal yeni bilgi işlem çağının öncüsü” olarak tanımlarken, dünyaca ünlü araştırma şirketi Gartner ise Watson’u “2014 yılının En İyi 10 Stratejik Teknoloji Eğilimleri” arasında gösteriyor. Yine Gartner’ın öngörülerine göre 2017’ye kadar bilgisayarların yüzde 10′u Watson gibi öğrenme yeteneğine sahip bilgisayarlar olacak.

Her boyutta şirketlerin ürün ve hizmet geliştirme sürecine Watson’u açması ve bundan yararlanarak uygulamalar oluşturmasını sağlayarak IBM bilgisayarlarla olan etkileşim ve yaşam biçimlerimize dair önemli bir paradigma değişimine de ön ayak olmaktadır. Bu yeni adımı; inovasyonu ve yeni kurulmuş, büyümekte olan ve sermaye destekli işletmelerin oluşturduğu yeni girişimci yazılım uygulamaları sağlayıcıları ekosisteminin gelişimini teşvik etmeyi amaçlıyor. IBM ve bu çözüm ortakları ekosisteminin vizyonu, işletmelerin ve tüketicilerin karar alma süreçlerini dönüştürecek yeni bir bilişsel/kavramsal uygulamaları oluşturmayı hedefliyor.

Bu ortak vizyonu hayata geçirmek üzere IBM, Watson destekli uygulamalar geliştirmek için her ölçekteki uygulama sağlayıcısının ve sektörün Watson’un kaynaklarından yararlanabileceği, bulutta bir pazaryeri ortamı olan “IBM Watson Developers Cloud” ürününü tanıtıyor. Geliştiriciler için çeşitli araç kitleri, eğitim malzemeleri ve Watson’ın uygulama programlama arabirimi de bu çözüme dahil olan ürünler arasında yer alıyor. Bulut ortamında Watson destekli uygulamalar geliştirecek IBM çözüm ortakları, veri odaklı iki içerik kaynağı arasından seçim yaparak, kullanıcılara öngörüler sunacak uygulamaları hazırlayabilecekler. Uygulama sağlayıcıları, kendi şirketlerinin verilerini kullanabilecekleri gibi Watson’un sürekli genişleyen bilgisini geliştirme özelliğine sahip, veri yönünden zengin üçüncü parti kaynaklar sunan IBM Watson Content Store olanağını da kullanabilirler.

IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu bu konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “IBM Watson’ın kavramsal ve bilişsel yeteneklerini tüm dünyayla paylaşarak inovasyona, girişimcilik ruhuna ivme kazandıracak yeni bir ekosistem geliştirmeyi hedefliyoruz. IBM yeni kavramsal ve bilişsel bilgi işlem çağında ilerleme adına çok değerli bir adım atıyor. Çözüm ortaklarımızla birlikte deneyimler üzerine inşa edilen, her bir etkileşim ve sonuçla daha da iyileşen, sektörün ve toplumun karşılaştığı en karmaşık soruların çözülmesine yardımcı olacak yeni bir uygulama sınıfının önünü açıyor olacağız.”

IBM ayrıca daha iyi fikirleri pazara sunulmaya hazır ürünler ve hizmetler olarak geliştirmeye yardımcı olmak adına, deneyimli uzmanlarla uygulama geliştirici çözüm ortakları arasında bir köprü görevi görecek. IBM bu programa odaklı çalışacak tasarım, geliştirme ve araştırma gibi alanlarda uzman 500’ün üzerinde kişiyi dahil etmiştir. Bununla birlikte ekosistemdeki uygulama sağlayıcılarının, programcılardan uygulama geliştiricilere kadar, çeşitli ek uzmanlıklar sunabilecek bağımsız uzmanlarla iletişim kurma seçeneğine de sahip olacaklar.

Yeni ekosistem vizyonunu geliştirmek için işbirliği yapılan ve 2014 yılında piyasaya sunulması hedeflenen Watson destekli uygulamaların ilk sürümlerini geliştiren üç IBM çözüm ortağı şunlardır:

Fluid Retail: Perakende işletmeler için müşterilerin ilgisini çeken çevrimiçi alışveriş deneyimleri oluşturan Fluid, IBM Watson’un doğal dilin farklılıklarını anlama ve Büyük Verilerden faydalanma yeteneğinden yararlanarak Fluid Expert Personal Shopper (sm) uygulamasını geliştiriyor.

MD Buyline: Hastaneler ve sağlık hizmeti sistemleri için tedarik zinciri çözümleri sağlayan şirket, tıbbi cihaz alımları hakkında gerçek zamanlı ve bilinçli kararlar alınmasını sağlayan, kalite, değer, sonuç ve hasta memnuniyetini iyileştiren bir uygulama geliştiriyor. IBM Watson destekli Hippocrates, kapsamlı verilerden kanıta dayalı ve hızlı öneriler sağlayan bir araştırma asistanı görevini sunacak.

Welltok: Sosyal Sağlık Yönetimi alanında öncü bir kuruluş olan Welltok müşteriler için Akıllı Sağlık Programları oluşturacak bir uygulama geliştiriyor. Kişiye özel bu programlar, kişiye özgü etkinlikleri, ilgili içerik ve kondisyon yönetimi programlarını içerecek ve kullanıcıları sağlıklı davranışları için ödüllendirecek. IBM Watson destekli CaféWell Concierge uygulaması Watson’ın tüm etkileşimlerden öğrenme yeteneği ile herkesin sağlık gereksinimleri için özel olarak tasarlanmış öngörüler sunacak.

scroll to top