Yeni Kimlik Kartı Tapuda Sahteciliğin Önüne Geçiyor!

483.jpg

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, EGA’nın sağladığı Bionay Kimlik Doğrulama Hizmet Sağlayıcı (KDHS) platform yazılımlarıyla Türkiye genelinde 973 tapu ve kadastro müdürlüğünde 2 bin biOnay cihazıyla hizmet veriyor. EGA tarafından üretilen Türkiye’nin ilk onaylı mobil kimlik doğrulama cihazı biOnay, tapu ve kadastro müdürlüklerinde çipli kimlik kartı kullanımı ile parmak izi doğrulamasını sağlıyor. Son iki ayda yeni kimlik kartıyla işlem yapanların sayısı 700 bini bulurken, bu süreçte sahte kimlik ve dublör kullanımının önüne geçildi…

2017 yılında dağıtıma başlanan çipli kimlik kartı kullanıcı sayısı 80 milyona yaklaştı. Bununla beraber kurumlar da yasal güvenli biyometrik kimlik doğrulama cihazı kullanarak kimlik sahteciliğinin ve dublör kullanımını önlemek için harekete geçti.

E-kimlik ve e-imza alanında Ar-Ge çalışmaları yapan EGA, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüyle yaptığı işbirliği kapsamında 2 bin biOnay cihazıyla parmak izi ile kimlik doğrulama yapıyor. 2023 yılı içerisinde KDHS platformu ve biOnay cihazlarının tapu sistemlerine tam entegrasyonu ve kimliklere yüklenecek e-imzalarla güvenilir ve hızlı elektronik işlemler gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Geçtiğimiz iki ayda yeni kimlik kartıyla 700 bin kişi işlem yaptı, bu sayının yıl sonuna kadar 5 milyonu aşması bekleniyor.

Mağduriyet ve dolandırıcılık hadisesinin önüne geçiliyor

EGA iştiraki olan biOnay’ın Kurucu Ortağı Ümit Yaşar Usta, “Yeni dönemle birlikte yaşanan pek çok mağduriyetin ve dolandırıcılık hadisesinin önüne geçilebiliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüyle işbirliğimiz bir başlangıç. Önümüzdeki süreçte devletin diğer kurumlarıyla da işbirliklerimiz olacak. biOnay’ın sunduğu pek çok avantaj var. Kimlik sahteciliğinin önüne geçerek şahısların mağduriyetini engeller, kurumların maddi kayıplarını azaltır, işlem hızını artırarak verimi yükseltir, güvenlik önlemleri sayesinde itibarı güçlendirir ve sunulan uçtan uca yazılım hizmeti sayesinde kişisel verilerin korunmasını sağlar” dedi.

scroll to top